Mięśnie stopy

Stopa stanowi miejsce podporu dla całego ciała. Musi mieć taką budowę, aby zapewnić utrzymanie prawidłowej postawy ciała zarówno w pozycji stojącej, jak i podczas chodzenia czy biegania. Stąd występują tu nieznaczne różnice w porównaniu z kończyną górną. Przede wszystkim palce są zdecydowanie krótsze i mają ograniczoną ruchomość.

Na stopie występuje sklepienie podłużne i poprzeczne umożliwiające zapewnienie obciążenia środkowej części stopy. Pod skórą powierzchni podeszwowej znajduje się tkanka tłuszczowa i włóknista rozdzielająca ją na odcinki, w których tkanka tłuszczowa występuje w postaci płynnych kropelek tłuszczu. Pomaga to rozłożyć równomiernie obciążenie i załagodzić wstrząs podczas chodzenia.

Mięśnie stopy możemy podzielić na mięśnie grzbietu i podeszwy. Do mięśni grzbietu stopy należą: prostownik krótki palców, prostownik krótki palucha, do podeszwowych: odwodziciel palucha, zginacz krótki palucha, przywodziciel palucha, odwodziciel palca małego, zginacz krótki palca małego, zginacz krótki palców i czworoboczny podeszwowy.

Mięśnie grzbietu stopy prostują palce i nieco je rozstawiają. Mięśnie podeszwowe zginają palce, przywodzą lub odwodzą paluch od palca drugiego, wzmacniają sklepienie stopy. Za unerwienie odpowiadają gałęzie nerwu strzałkowego wspólnego i piszczelowego. Unaczynienie pochodzi od tętnicy podeszwowej, łuku podeszwowego oraz tętnicy strzałkowej.

Na podeszwie znajduje się rozścięgno podeszwowe położone pod skórą i tkanką tłuszczową. Jest ono podobne do rozcięgna dłoniowego. Rozpoczyna się na guzie piętowym, biegnie w stronę palców i kończy rozdzielając na pięć pasm połączonych z pochewkami ścięgien i torebkami stawowymi palców. Długie mięśnie stopy podobnie jak w przypadku dłoni posiadają pochewki spełniające funkcję ochronną.

Dorota Kozera
  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom II.
  • J. Sokołowska-Pituchowa: Anatomia człowieka.
  • J. Bullock, J. Boyle, M. B. Wang: Fizjologia, seria NMS.
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ