Układ płciowy męski

Układ płciowy jest układem umożliwiającym przetrwanie gatunku. Do narządów płciowych należą gruczoły wytwarzające komórki płciowe (u mężczyzn są to plemniki), drogi je przewodzące oraz narządy płciowe zewnętrzne. U człowieka w zależności od płci układ płciowy nieco się różni. Różnicowanie płci jest procesem zaczynającym się już w momencie zapłodnienia (płeć genetyczna) i w miarę dojrzewania płodu ulega dalszym przemianom w kierunku określonej płci, która ostatecznie zauważalna jest na zewnątrz przez otoczenie.

Narządy płciowe męskie determinowane są przez obecność chromosomu Y. Układ płciowy męski składa się głównie z drogi wyprowadzającej nasienie, czyli z jąder, najądrzy, nasieniowodów, pęcherzyków nasiennych, gruczołu krokowego i wspólnej z układem moczowym cewki moczowej.

W przypadku mężczyzn większość narządów płciowych położonych jest zewnętrznie. Jądra wraz z najądrzami mieszczą się w worku mosznowym. Powyżej znajduje się przykrywające mosznę w stanie spoczynku prącie. O cechach męskich świadczy również charakterystycznym typ owłosienia.

Dorota Kozera
  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom II.
  • W. Z. Traczyk, A. Trzebski: Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej.
  • A. Szczeklik: Choroby wewnętrzne, Tom II.
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ