Krętarz większy kości udowej

Krętarz większy (łac. trochanter major) znajduje się na końcu bliższym kości udowej. Jest to wyniosłość, która jest skierowana ku górze. Położona jest bocznie i ku tyłowi od trzonu.

Krętarz ma cztery ściany, a jego wierzchołek znajduje się na poziomie środka głowy kości udowej. Na stronie zewnętrznej i przedniej znajdują się przyczepy mięśni. Strona przednia służy do przyczepu mięśnia pośladkowego małego oraz mięśnia obszernego bocznego. Po stronie bocznej przyczepia się mięsień pośladkowy średni. Na górnym brzegu krętarza większego można znaleźć przyczep mięśnia gruszkowatego.

Na powierzchni przyśrodkowej krętarza większego kości udowej znajduje się dół krętarzowy. Jest to miejsce, gdzie przyczepia się mięsień zasłaniacz zewnętrzny. Powyżej dołu można znaleźć miejsce przyczepu mięśnia zasłania cza wewnętrznego oraz mięśni bliźniaczych.

Niżej od krętarza większego znajduje się skierowany przyśrodkowo krętarz mniejszy do przyczepu mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Krętarze są przedzielone grzebieniem międzykrętarzowym oraz kresą miedzykrętarzową.

Monika Kozak
  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom II.
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ