Komora czwarta mózgu

Komora czwarta mózgu (łac. ventriculus quartus) leży w obrębie tyłomózgowia wtórnego i rdzeniomózgowia. Jej kształt przypomina piramidę. Podstawa komory jest skierowana ku przodowi, natomiast szczyt - w stronę przeciwną. Dodatkowo szczyt komory czwartej jest nazywany wierzchem. Komora czwarta posiada również zachyłki boczne, które uwypuklają się z jej środkowej części. Ku dołowi od komory znajduje się kanał środkowy o zarośniętym świetle. Komorę czwartą wypełnia płyn mózgowo-rdzeniowy.

Komorę czwartą mózgu można znaleźć między móżdżkiem a mostem i rdzeniem przedłużonym. Ma ona dwie ściany: dno i strop. Dno to ściana przednia. Jest plaska. Stanowi ją powierzchnia grzbietowa mostu oraz powierzchnia grzbietowa rdzenia przedłużonego. Cala struktura nazywa się dołem równoległobocznym. Strop komory czwartej to ściana tylna. Składa się z dwóch części górnej i dolnej, które łączą się ze sobą w strukturę nazywaną wierzchem. W części górnej znajdują się konary górne móżdżku i zasłona rdzeniowa górna. W części dolnej znajdują się: grudka robaka, zasłona rdzeniowa dolna, tkanka naczyniówkowa.

W komorze czwartek znajduje się kilka zachyłków. Największymi są zachyłek boczny i zachyłek wierzchu. Zachyłek boczny to uwypuklenie, które owija się dookoła konara dolnego móżdżku. Zachyłek wierzchu znajduje się w miejscu, gdzie komora czwarta wcina się w istotę białą móżdżku. Inne zachyłki może przedzielać zasuwka. Są to: zachyłek podzasuwkowy i komora Arancjusza.

Monika Kozak
  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom IV.
  • W. Sylwanowicz, A. Michajlik, W. Ramotowski: Anatomia i fizjologia człowieka, podręcznik dla szkół średnich medycznych.
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ