Unerwienie stopy

Stopa jest unerwiana zależnie od strony. Grzbiet jest zaopatrywany przez nerw strzałkowy powierzchowny, który oddaje nerwy skórne grzbietowe, przyśrodkowy i pośredni. W pierwszej przestrzeni międzykostnej jest on zaopatrywany przez nerw strzałkowy głęboki.

Podeszwa jest unerwiana przez nerw piszczelowy. Gałęzie piętowe unerwiają piętę i tylny odcinek podeszwy. Pozostała część przednia zaopatrywana jest przez nerwy podeszwowe. Dwie trzecie części przyśrodkowej podeszwy jest unerwiana przez nerw podeszwowy przyśrodkowy, a jedna trzecia przez nerw podeszwowy boczny.

Nerw udowo-goleniowy zaopatruje brzeg przyśrodkowy stopy. W odcinku dalszym ten sam brzeg unerwia nerw strzałkowy powierzchowny. Brzeg boczny stopy jest unerwiony przez nerw łydkowy za pomocą nerwu skórnego grzbietowego bocznego.

Palce stopy są zaopatrywane podobnie do stopy. Powierzchnia podeszwowa nerw piszczelowy, od którego odchodzą nerwy podeszwowe. Trzy i jedna druga palca strony przyśrodkowej unerwia nerw podeszwowy przyśrodkowy, a jednej i jedną drugą palca - nerw podeszwowy boczny.

Skóra powierzchni grzbietowej palców stopy jest unerwiana przez nerw strzałkowy powierzchowny i głęboki. Nerw strzałkowy powierzchowny zaopatruje skórę palca V, IV, III i II, a nerw strzałkowy głęboki - skore palca II i I. Palec mały na brzegu bocznym zaopatruje nerw piszczelowy poprzez nerw skórny grzbietowy boczny. Powierzchnię grzbietowa palców unerwiają również nerwy podeszwowe.

Monika Kozak
  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom V.
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ