Funkcje prącia

Prącie, czyli członek męski posiada wiele funkcji. Pierwszą z nich jest funkcja wyprowadzania moczu z pęcherza moczowego na zewnątrz. Prącie otacza cewkę moczową męską, która ciągnie się przez cala jego długość.

Drugą funkcja prącia jest wprowadzenie nasienia do dróg rodnych kobiety w trakcie aktu płciowego. Wzwód prącia następuje poprzez wypełnianie się ciał jamistych i ciała gąbczastego krwią tętniczą pod dużym ciśnieniem. Ośrodek nerwowy wzwodu znajduje się w odcinku krzyżowym rdzenia kręgowego. Od niego odchodzą nerwy przywspółczulne, które powodują rozkurcz mięśni gładkich w tętnicach i beleczkach ciał jamistych. W ten sposób odpływ krwi do prącia jest zwiększony wielokrotnie.

Lejkowate zastawki żył prącia utrudniają odpływ krwi żylnej. Pod wpływem krwi zostają rozciągnięte wszystkie przestrzenie jamiste. Powoduje to napięcie błony białawej. Dzięki temu prącie znacznie powiększa się i usztywnia, co umożliwia dokonanie aktu płciowego.

Wzwód prącia u młodego mężczyzny następuje już w ciągu 3-8 sekund po pobudzeniu płciowym.

Monika Kozak
  • W. Sylwanowicz, A. Michajlik, W. Ramotowski: Anatomia i fizjologia człowieka, podręcznik dla szkół średnich medycznych.
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ