Najądrze

Najądrze (łac. epididymis) jest narządem odpowiedzialnym za magazynowanie nasienia. Dzięki wydzielanej tu wydzielinie plemniki osiągają ostateczną dojrzałość. Znajduje się na górnym biegunie i tylnym brzegu jądra.

Najądrze to narząd zakrzywiony o długości około 5 cm i szerokości 1,2 cm. W budowie zewnętrznej wyróżniono podział na głowę, trzon i ogon. Głowa najądrza zbudowana jest z przewodzików pochodzących z cewek sieci jądra i przylega do bieguna górnego. Głowa najądrza przechodzi w położony do tyłu trzon, a ten dalej w ogon. Ogon najądrza u swego dołu przechodzi w część początkową nasieniowodu. Najądrze otoczone jest błoną surowiczą z wyjątkiem powierzchni dolnej przylegającej do jądra. Pod błoną surowiczą znajduje się tkanka łączna, brak zaś błony białawej.

W budowie wewnętrznej wyróżnia się płaciki i przewodziki odprowadzające nasienie. Przewodziki ulegają skręceniu. Z kilku płacików powstaje przewód najądrza przechodzący w nasieniowód.

Unaczynienie tętnicze najądrza pochodzi z tętnicy jądrowej odchodzącej od aorty brzusznej, tętnicy nasieniowodu i dźwigacza jądra. Żyły towarzyszą tętnicom. Po stronie prawej żyła jądrowa uchodzi do żyły głównej dolnej, zaś po lewej najpierw do żyły nerkowej lewej. Odpływ chłonki odbywa się do węzłów chłonnych pachwinowych powierzchownych. Najądrze podobnie jak jądro zaopatrywane jest przez nerwy pochodzące ze splotu trzewnego i nerkowego, które tworzą splot jądrowy.

Dorota Kozera
  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom II.
  • W. Z. Traczyk, A. Trzebski: Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej.
  • A. Szczeklik: Choroby wewnętrzne, Tom II.
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ