Więzadła macicy

Więzadło szerokie macicy (ligamentum latum uteri) to fałd otrzewnej, który obejmuje narządy płciowe żeńskie. Z jednej i drugiej strony miednicy więzadło składa się z trzech części. Są to: krezka jajowodu, krezka jajnika oraz krezka macicy.

Inne więzadła macicy tworzą jej układ wieszadłowy. W więzadłach tych znajdują się wiązki mięśniówki gładkiej. Daje to możliwość rozciągania i kurczenia się.

Z prawej i lewej strony szyjki macicy odchodzi więzadło podstawowe macicy (łac. ligamentum cardinale uteri), które biegnie do ściany bocznej miednicy mniejszej.

Z szyjki macicy odchodzi więzadło pęcherzowo-maciczne (łac. ligamentum vesicouterinum) przyczepiające się do dna pęcherza.

Więzadło odbytniczo-maciczne (łac. ligamentum rectouterinum) odchodzi z tyłu od szyjki macicy i biegnie do ściany bocznej odbytnicy.

Łącznotkankowym powrozkiem macicy jest więzadło obłe macicy (łac. ligamentum teres uteri). Więzadło to rozpoczyna się na brzegu bocznym trzonu macicy i kończy w wardze sromowej większej i tkance podskórnej wzgórka łonowego.

Monika Kozak
  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom II.
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ