Układ krążenia

Układ krążenia, czyli układ sercowo-naczyniowy jest podstawowym elementem organizmu człowieka niezbędnym do życia i prawidłowego funkcjonowania. Odpowiada za utrzymanie przepływu krwi, transportuje tlen i substancje odżywcze do każdej komórki ciała, odbiera z nich dwutlenek węgla i produkty przemiany materii, które zostaną następnie wydalone.

Układ krążenia zapewnia rozprowadzenie hormonów do miejsc ich oddziaływania, komórek krwi oraz przeciwciał w miejsca, w których niezbędne jest wzmożenie mechanizmów obronnych. Poza tym poprzez zmianę przepływu krwi przez naczynia skórne reguluje termoregulację. Wynika stąd, że żaden narząd nie mógłby funkcjonować bez układu sercowo-naczyniowego.

Do układu krążenia należą: serce, główny narząd napędowy układu krążenia, tętnice, żyły oraz mikrokrążenie w postaci włośniczek. Układ naczyniowy można również podzielić na układ krążenia duży (obwodowy) oraz mały (płucny).

Przepływ krwi, oprócz mechanizmu napędowego, jakim jest serce, możliwy jest również dzięki różnicy ciśnienia panującego pomiędzy układem tętniczym a żylnym (gradient ciśnienia). Krew płynie od miejsca o wyższym ciśnieniu do miejsca o ciśnieniu niższym. Ciśnienie tętnicze jest wynikiem pulsacyjnego wyrzutu krwi z komór i odpowiedzi tętnic na ich rozciąganie. Prawidłowo ciśnienie skurczowe wynosi około 12 mm Hg, a rozkurczowe około 80 mm Hg.

Do układu krążenia należy również układ limfatyczny.

Dorota Kozera
  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom II.
  • J. Sokołowska-Pituchowa: Anatomia człowieka.
  • J. Bullock, J. Boyle, M. B. Wang: Fizjologia, seria NMS.
  • A. Szczeklik: Choroby wewnętrzne, Tom I.
  • J. Tatoń, A. Czech: Diagnostyka internistyczna.
  • V. Kumar, R.S. Cotran, S.L. Robbins : Robbins Basic Pathology.
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ