Układ naczyniowy

Układ naczyniowy składa się z systemu naczyń tętniczych, żylnych i limfatycznych, dzięki czemu tworzy zamknięty układ w postaci krążenia dużego (układowe) oraz małego (płucne). Duże naczynia tętnicze wychodzące z komór serca dzielą się na mniejsze naczynia i kończą w postaci naczyń włosowatych, w których zachodzi wymiana substancji odżywczych z tkankami. Naczynia włosowate z kolei łączą się w żyłki, te w większe naczynia żylne uchodzące do przedsionków serca.

Celem układu naczyniowego jest dostarczenie tkankom tlenu z płuc i substancji odżywczych oraz odebranie dwutlenku węgla i produktów przemiany materii oraz dostarczenie ich do nerek i z powrotem do płuc. Układ naczyniowy stanowi, zatem układ dróg, dla poruszających się po nich substancji transportowanych między różnymi i często odległymi tkankami.

Krążenie krwi w naczyniach zapewnia serce oraz różnica ciśnień pomiędzy układem tętniczym i żylnym. W żyłach ciśnienie krwi jest bliskie zeru. Aby przepływ krwi był możliwy w naczyniach musi panować odpowiednie ciśnienie. Im dalej od serca, tym ciśnienie krwi spada. W naczyniach znajduje się około 4 l krwi.

Dorota Kozera
  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom II.
  • J. Sokołowska-Pituchowa: Anatomia człowieka.
  • J. Bullock, J. Boyle, M. B. Wang: Fizjologia, seria NMS.
  • A. Szczeklik: Choroby wewnętrzne, Tom I.
  • J. Tatoń, A. Czech: Diagnostyka internistyczna.
  • V. Kumar, R.S. Cotran, S.L. Robbins : Robbins Basic Pathology.
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ